Direct Proportion Worksheet

Q.1: If the cost of 15 kg potatoes is Rs 120, find the cost of 7 kg potatoes.

Q.2: If the cost of 4 pens is Rs 24, then find the cost of 8 pens.

https://amzn.to/3rr9pCB

Q.3: The cost of 20 litre milk is Rs 380. Find the cost of 13 litre milk.

Q.4: If the cost of 4 chairs is Rs 800, how many chairs can be bought for Rs 600 ?

Q.5: The cost of 8 metre cloth is Rs 144. Find the cost of 6 metre cloth.

Q.6: The cost of 5 kg of oil is Rs 225. Find the cost of 3 kg of oil.

Q.7: The cost of 6 kg of sugar is Rs 120. Then how much sugar can be bought for Rs 200.

https://amzn.to/38Ao6e6

Q.8: Find the cost of 12 books, if the cost of 8 books in Rs 800.

Q.9: The cost of 10 metre of cloth is Rs 150. How much cloth can be purchased with Rs 120 ?

Q.10: The cost of 5 mugs is Rs 450. Find the cost of 8 mugs.

https://amzn.to/38CpAVe

Published by Priya Prakash

In the midst of winter, i found there was within me an invincible summer ~ Albert Camus

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: